Бобринецька міська територіальна громада

Кіровоградська область, Кропивницький район

Ку-лихоманка

Дата: 18.04.2024 10:56
Кількість переглядів: 78

Фото без описуВ минулому 2023 році в Україні реєстрували у тварин захворювання Ку-лихоманка. І хоч описана хвороба була ще у 30-і роки минулого століття, - частіше чути про неї почали в останні роки.

Ку–лихоманка – це зоонозне інфекційне захворювання ВРХ, яке характеризується безсимптомним перебігом, короткочасним підвищенням температури тіла, абортами на різних періодах тільності (частіше в другому й третьому триместрах), метритами, пневмонією, плевритом, кон’юнктивітом, кератитом, ринітом, орхітом, маститами.

Збудник хвороби (Coxiella burnetti (заст. Rickettsia burnetii)) - є внутрішньоклітинним паразитом із вираженим тропізмом до тканин легень, плаценти та молочної залози. Паразитує лише в цитоплазмі клітин, має проникну клітинну стінку й утворює характерні, часто парні включення. Збудник стійкий до високих температур та сонячних променів. У молочних продуктах може зберігатися до 50 днів, у воді - 7 – 12 місяців, у свіжому м’ясі за температури 4°С – 30 днів, у замороженому – до 1 року, в солоному м’ясі – 6 місяців й більше, а в гноївці - до 12 місяців. Більшість застарілих і сучасних засобів дезінфекції інактивують збудник лише за 1 – 2 години.

Основний переносник-поширювач та резервуар збудника – кліщі. Інші представники домашніх жуйних, собаки, коти, гризуни, їжачки, дикі птахи та навіть рептилії також можуть бути джерелом інфекції для ВРХ. Носійство збудника в умовах природної інфекції може тривати від 2 місяців й до 3 років.

Зараження відбувається трансмісивно – через укуси кліщів, а ще аліментарно – через забруднені екскретами хворих тварин корми та воду, а за спільного утримання хворих і здорових тварин збудник Ку-лихоманки може передаватися навіть аерогенно й за прямого контакту.

Інфіковані тварини виділяють збудник у довкілля з секретом верхніх дихальних шляхів, кров’ю, фекаліями, сечею, слиною, спермою та молоком. Особливо сильно інфіковані оболонки плода і навколоплідна рідина, тому людина найчастіше заражається саме у разі надання допомоги під час отелень. Крім того, людина може заразитися і у разі контакту з контамінованою тваринною сировиною: м’ясо, шкіра, молоко.

Інкубаційний період становить найчастіше – 5 – 21 день. На початку розвитку хвороби будь-яких симптомів практично немає (безсимптомний період). Потім спостерігаються аборти, попередником яких найчастіше будуть: короткочасне підвищення температури тіла до 41–42°С, загальний пригнічений стан корови, зменшення споживання корму та різке зниження продуктивності. Після аборту практично завжди розвивається плацентит. Телята (в разі отелення в термін) народжуються слабкими, нежиттєздатними й часто гинуть у перший тиждень життя від бронхопневмонії з ознаками інтоксикації, септицемії, апатії, повної відсутності апетиту і діареєю.

У бугаїв-плідників до респіраторних проблем на додачу розвивається орхіт, а протягом року можливі неодноразові та короткочасні гарячкові стани.

Заходи специфічної профілактики та терапії не розроблені. Основні заходи контролю і профілактики Ку-лихоманки на фермах з утримання ВРХ застосовуються такі ж, як і у боротьбі з іншими заразними хворобами (закритий режим роботи, постійні заходи з дезінфекції, дератизації та дезінсекції, клінічні та лабораторні дослідження, дотримання правил особистої гігієни, робота в спецодязі, карантинування тварин тощо).


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь