Сектор мобілізаційної, оборонної роботи, надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення відділу ЖКГ Бобринецької міської ради попереджає про небезпечність кліщів для людини та домашніх улюбленців.

Дата: 25.03.2024 16:13

Фото без опису

Розповідаємо, як захиститися від укусів, що робити, якщо виявили кліща на шкірі, адже у березні наступає сезон активності кліщів, які можуть переносити збудників вірусних і бактеріальних захворювань, таких як:

Кліщовий енцефаліт

Це запалення головного мозку, що як наслідок, може призвести до паралічу та смерті пацієнта. Специфічних ліків проти енцефаліту немає – тільки симптоматичне лікування вдома чи в лікарні в разі важкого перебігу.

Найкращий захист від кліщового енцефаліту – завчасна вакцинація дітей та дорослих.

Хвороба Лайма (бореліоз)

Первинними симптомами цієї хвороби є гарячка, головний біль, сильна втома та часто – характерна червона пляма в місці укусу (еритема), яка з часом більшає і стає схожою на мішень. Іншими проявами хвороби Лайма можуть бути біль у суглобах, серці (кардит) чи частковий параліч обличчя або шиї.

Якщо в перші тижні, а краще – дні, не зупинити хворобу Лайма курсом антибіотиків або не завершити її лікування, вона перейде в хронічну форму, яка не піддається ефективній медикаментозній терапії.

Як вберегтися від кліщів

Подбайте про відповідний одяг.

Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.

Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.

Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.

Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою. Обробляйте спеціальними препаратами домашніх улюбленців.

Як виявити укус

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Також кусають і можуть бути небезпечними навіть маленькі кліщі – майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща).

Що робити, якщо виявили на собі кліща:

Обробіть місце укусу хлоргексидином, водою з милом, спиртом тощо.

Одразу зв’яжіться із сімейним лікарем.