Життя «Мандрівного кінотеатру» продовжується
«Хайтарма» - народний танець кримських татар, в перекладі – «повернення». Фільм з такою назвою переглянули слухачі Університету срібного віку та учасниці Гендерного ресурсного центру в рамках проекту «Мандрівний кінотеатр».
Картина розповідає про трагічну дату в історії кримськотатарського народу – 18 травня 1944 року – сталінську депортацію кримських татар. В центрі сюжету герой Радянського Союзу льотчик-винищувач Амет-Хан Султан, який за збігом обставин в момент депортації опиняється вдома разом зі своєю сім’єю. Першу «Золоту зірку» герой отримав 1943 року, другу – 1945-го, після того, як на його очах відбувалися дикі події виселення мирного народу з рідної землі згідно Постанови Народного Комісаріату Оборони. Кримські татари були оголошені зрадниками Батьківщини і засуджені до висилки.
Режисер картини і виконавець головної ролі – Ахтем Сеітаблаєв, відомий й іншими сучасними шедеврами (як, наприклад, «Кіборги»), дав згоду на використання нашим кінотеатром ліцензованого диску з фільмом завдяки нашим спільним друзям – Ірині Ткаченко та Сергію Ткаченко від спілки «Громадські ініціативи України», агентства сталого розвитку «Хмарочос» та голові обласної організації «Просвіта» Олександру Ратушняку.
Емоційні метафори кінострічки, невигадана історія одного з народів вразили нас реалістичністю і образністю. Автора «Хайтарми» по-праву можна назвати майстром кіномистецтва, сміливим і небайдужим сучасником. Його роботи спонукають до усвідомлення трагізму історії людства. Адже, як не прикро, історія нас вчить тому, що вона нас нічому не учить…
Відеолекторій відбувся на обладнанні придбаного в рамках конкурсу грантів «Місцеві ініціативи для розвитку громад» за підтримки Програми USAID DOBRE .