Міжфракційне об’єднання «Питна вода» закликає Кабмін встановити пріоритетом на 2019 рік забезпечення українців якісною питною водою
Міжфракційне об’єднання «Питна вода» у Верховній Раді, органи місцевого самоврядування та підприємства водопостачання закликають Кабінет Міністрів установити пріоритетом на 2019 рік забезпечення українців якісною питною водою та відновити належне фінансування державної програми «Питна вода України» на 20112020 роки. Таку резолюцію-звернення до уряду прийняли учасники круглого столу, організованого МДО «Питна вода».
«Приготувати» для споживача воду з поверхневих джерел (а це 80% питної води) стає все складніше. Шукати причини далеко не потрібно. Це стан очисних споруд, збудованих 40-60 років назад, застарілі технології очистки та знезараження, наприклад, використання рідкого хлору та інших морально застарілих реагентів. Сьогодні вони не здатні очистити воду, в якій є залишки всього спектру сучасних досягнень світової хімічної промисловості», - зазначив голова МДО «Питна вода», голова підкомітету Верховної Ради України з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності Андрій Река.
Всі учасники круглого столу відзначили динаміку погіршення якості підготовки питної води. За даними щорічних Національних доповідей, у 2015 році питома вага нестандартних проб питної води, відібраної з джерел централізованого водопостачання, за санітарно-хімічними показниками сягала 15,7%, за санітарно- бактеріологічними - 4,6%. У 2016 році ці показники виросли до 18% і 6,4% відповідно, дані за 2017 рік наразі не оприлюднені.
Водночас фінансування програми «Питна вода України» упродовж 2015-2017 років не здійснювалося. У бюджеті-2018 закладені кошти в сумі 200 млн. гривень на її реалізацію, однак наразі остаточно не визначена процедура відбору інвестиційних проектів у регіонах, які можуть претендувати на державне фінансування. Тож існує загроза, що кошти зрештою не будуть виділені, а якість питної води надалі погіршуватиметься.
Заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Едуард Кругляк повідомив, що цьогоріч Мінрегіон отримав пропозицій від областей щодо фінансування інвестпроектів у галузі водопостачання на загальну суму 1,163 млрд. гривень, з яких потрібно обрати на фінансування в обсязі 200 млн. «Одна з умов, на яку комісія з відбору проектів буде звертати увагу, - обов’язкова їхня реалізація у 2018 році, адже перехідних коштів не буде», - зазначив він. При цьому заступник міністра переконаний, що регіонам варто виділяти більше коштів з місцевих бюджетів на підготовку до зими, ЖКГ, і зокрема систем водопостачання та водовідведення.
Загалом місцева влада готова до співфінансування подібних проектів, однак Асоціація міст зазначає, що спроможність місцевих бюджетів залежатиме від наповнення їх ПДФО. «Повинен бути баланс між повноваженнями, які нам віддає держава, у тому числі у рамках децентралізації, і фінансовими можливостями наших бюджетів», - підкреслює міський голова м. Чугуїв Харківської області Галина Мінаєва. Також з місць пропонувалося чіткіше визначити критерії для розподілу коштів на проекти з питного водопостачання та очищення стічних вод, надавати фінансування невеликим громадам, які самостійно неспроможні їх реалізувати.
Тим часом Мінфін пропонує регіонам орієнтуватися також на інші програми бюджетного та позабюджетного фінансування галузі. Зокрема, мова йде про Фонд регіонального розвитку, субвенції на соціально-економічний розвиток, позики ЄБРР у межах проекту «Міська інфраструктура» тощо.
Відтак у прийнятій резолюції учасники круглого столу рекомендують Мінрегіону прискорити прийняття підзаконних нормативно-правових актів, необхідних для початку роботи комісії з відбору інвестиційних проектів, та внести зміни до програми «Питна вода України» для її актуалізації і продовження терміну дії.