Засідання виконавчого комітету
Засідання виконавчого комітету Бобринецької міської ради,
що відбулося 3 квітня 2025 року, можна умовно поділити на дві частини, оскільки із 59 питань порядку денного перше питання розглядали майже дві години поспіль.
Про нього і піде мова. З рішеннями по решті питань, що були розглянуті на засіданні, можна ознайомитися на сайті Бобринецької міської ради.
Питання, яке розглядали майже дві години, стосується медичного обслуговування жителів двох громад – Бобринецької міської та Кетрисанівської сільської. А це – тисячі жителів (потенційних пацієнтів Бобринецької лікарні) колишнього Бобринецького району. По наведених нижче фактах складається враження, що їх здоров’я нецікаве керівництву Кетрисанівської громади.
Питання тільки на перший погляд здається заплутаним.
Під час децентралізації на території колишнього Бобринецького району утворилися дві громади.
Перед тим, як перестав існувати Бобринецький район, Бобринецька районна рада передала у власність Бобринецької міської територіальної громади районну лікарню.
Медична реформа вимагала значного фінансування для створення у медзакладі належної матеріальної бази і забезпечення медичним персоналом. Тільки за виконання умов НСЗУ лікарня увійшла до переліку медичних закладів, які надають вторинну медичну допомогу.
Бобринецька міська рада здійснювала і здійснює утримання лікарні, яка збереглася і працює завдяки цьому фінансуванню та зусиллям колективу медзакладу.
Бобринецька лікарня обслуговує жителів Бобринецької громади і жителів Кетрисанівської громади. В медичний заклад також часто потрапляють люди, травмовані після ДТП на відрізку державної траси «Кропивницький-Миколаїв», отримують послуги інваліди та поранені військовослужбовці ЗСУ.
Тут проводяться операції, тому вкрай необхідне сучасне обладнання та відповідні умови перебування пацієнтів у стаціонарі.
НСЗУ забезпечує оплату праці лікарів. Бобринецька міська рада - утримання закладу, оплату комунальних послуг, ремонти, придбання медикаментів, харчування, побудувала кисневу станцію, облаштувала реабілітаційне відділення на кілька палат, де проходять реабілітацію пацієнти з обох громад та військовослужбовці. Це - мільйони гривень.
Однак цього недостатньо, оскільки вимоги НСЗУ до надання медичної допомоги у медзакладах весь час підвищуються.
Існування лікарні критично важливе для двох громад. Адже в обласні лікарні люди звертаються здебільшого за вузькоспеціалізованою допомогою. Не всі жителі сусідньої громади мають можливість дістатися обласного центру під час гострих станів.
Більшість із них лікуються амбулаторно та стаціонарно саме в КНП «Бобринецька лікарня».
При чому тут Кетрисанівська сільська територіальна громада?
При тому, що з 2020 року з бюджету Кетрисанівської ТГ на медичний заклад, де лікуються тисячі жителів їхньої громади, не було виділено жодної копійки фінансування.
Під час відкриття у лікарні реабілітаційного центру, присутні на ньому представники Кетрисанівської сільської ради пообіцяли виділити з бюджету 300 тисяч гривень для реабілітаційного центру «Бобринецької лікарні».
Лікарям було обіцяно придбати пересувний рентгенапарат.
Але на так сталося.
300 тисяч було виділено… але на субвенцію Кропивницькій районній раді.
Рентгенапарат було придбано… але для Кропивницької районної лікарні.
Це – передісторія.
На засідання виконавчого комітету Бобринецької міської ради 3 квітня 2025 року запросили голову Кропивницької районної ради Андрія Лейбенка, Кетрисанівського сільського голову Віктора Поліщука, двох депутатів Кропивницької районної ради – Валентину Татарову і Миколу Різанова. Їх запросили для об’єктивного розгляду питання організації медичного обслуговування на території Бобринецької громади.
Присутнім на засіданні був лише депутат райради Микола Різанов.
Через поважні причини голова районної ради Андрій Лейбенко та депутат Валентина Татарова не прибули на засідання.
Через невідомі причини був відсутній і Кетрисанівський сільський голова Віктор Поліщук.
По питанню доповідала директор КНП «Бобринецька лікарня» Лариса Семенюк. Озвучимо декілька конкретних цифр. У цьому році Бобринецька лікарня надає медичну допомогу за
14 пакетами НСЗУ.
Багато фахівців пройшли перенавчання. На даний час готують фахівця для того, аби законтрактувати пакет послуги зубопротезування військовослужбовців.
В лікарні 9200 декларантів (пацієнти сімейних лікарів).
Вимоги підвищуються з кожним роком – Україна орієнтується на європейські практики надання медпослуг. Є багато різних напрямків утримання лікарні. Наприклад, по утилізації біоматеріалу, по закупівлі деззасобів, хімреактивів.
По цифрах і розподілу пацієнтів за територіальною ознакою.
У 2024 році (баланс майже однаковий для кожного року) в Бобринецькій лікарні було проліковано 2866 пацієнтів, 1484 із них – жителі Кетрисанівської громади.
47% жителів Кетрисанівської громади – пацієнти хірургічного відділення; також 47% - пацієнти травматології; 65% пацієнтів гінекології – також жителі Кетрисанівської громади.
Із 1852 пацієнтів, які поступили на прийомний покій у позаробочий час, 56% - жителі Кетрисанівської громади.
На виконання доручення міського голови юридичним відділом міської ради було досліджено обставини придбання пересувного рентгенапарата.
Доповідав про це на засіданні виконавчого комітету головний спеціаліст юридичного відділу Сергій Рожкован.
«Встановлено, що звернення по питанню придбання сучасного пересувного рентгенапарата ставилося керівництвом та окремими лікарями КНП «Бобринецька лікарня» ще з 2022 року. Серед тих, до кого були адресовані такі звернення, були і депутати Кетрисанівської сільської ради.
У грудні 2023 року рішенням Кетрисанівської сільської ради від 22.12.2023 р. №3526 було внесено зміни до «Програми економічного і соціального розвитку Кетрисанівської сільської ради на 2022-2025 роки» у частині, що стосується поліпшення якості і доступності медичних послуг:
(цитата) «надання фінансової допомоги комунальному некомерційному підприємству Кропивницької районної ради «Кропивницька центральна районна лікарня» для придбання рентгенобладнання».
Наступним рішенням від 22.12.2023 р. №3527 Кетрисанівська сільська рада внесла зміни до рішення про бюджет сільської громади на 2023 рік, передбачивши субвенцію бюджету Кропивницької районної ради у сумі 2,8 млн. грн.
для фінансової підтримки комунального некомерційного підприємства Кропивницької районної ради «Кропивницька центральна районна лікарня» на придбання пересувного рентгенобладнання.
25 грудня 2023 року Кетрисанівська сільська рада уклала з Кропивницькою РДА договір про надання субвенції районному бюджету, а вже 26 грудня 2023 року перерахувала до районного бюджету 2,8 млн. грн. для фінансової підтримки КНП «Кропивницька ЦРЛ».
У травні-червні 2024 року КНП «Кропивницька ЦРЛ» провела тендер на закупівлю пересувного рентгенапарата, у який входили також монтажні та налагоджувальні роботи, навчання медичного персоналу та введення в рентгенапарата в експлуатацію.
Переможець тендеру – ТОВ «Союз медицини та технологій», м. Київ - у червні 2024 року здійснив поставку пересувного рентгенапарата «Mobile 32» вартістю 2,79 млн. грн., провів монтажні та налагоджувальні роботи та ввів рентгенапарат в експлуатацію.
28.06.2024 КНП «Кропивницька ЦРЛ» оплатила 2,79 млн. грн. ТОВ «Союз медицини та технологій», м. Київ, за поставлений пересувний рентгенапарат.
Довідково: клінічне застосування апарату можливе щодо клієнтів у положенні стоячи, сидячи або лежачи.
У листі від 15.10.2024 на адресу Бобринецької міської ради Кетрисанівський сільський голова Віктор Поліщук повідомив наступне:
[цитата] «Кетрисанівською сільською радою була надана субвенція Кропивницькій районній лікарні для придбання рентгенапарата та подальшої передачі цього обладнання комунальному некомерційному підприємству «Бобринецька міська лікарня».
На даний час Кропивницькою районною лікарнею проведено процедуру тендерної закупівлі та придбано вищевказане обладнання.
Бобринецькій міській раді необхідно подати клопотання Кропивницькій районній раді та Кропивницькій районній лікарні про передачу рентгенапарату комунальному некомерційному підприємству «Бобринецька міська лікарня» [кінець цитати].
Відповідне клопотання щодо передачі пересувного рентгенапарата КНП «Бобринецька лікарня» міститься у листі від 16.10.2024 р. на адресу КНП «Кропивницька ЦРЛ».
Також клопотання міської ради щодо передачі пересувного рентгенапарата міститься у листі Бобринецької міської ради від 11.11.2024 р. на адресу Кропивницької районної ради та
КНП «Кропивницька ЦРЛ».
У січні 2025 року у листі від 17.01.2025 р. на імʼя голови Кропивницької районної ради Андрія Лейбенка Бобринецька міська рада клопотала про сприяння у вирішенні питання залучення Кетрисанівської сільської ради до співфінансування КНП «Бобринецька лікарня» та про вирішення питання придбання сучасного рентгенапарата, який потрібен для покращення медичних послуг, які надаються цим закладом жителям обох громад.
У лютому 2025 року у своєму листі від 25.02.2025 міський голова Леонід Кравченко звернув увагу Кропивницької районної ради на те, що (цитата) «більше трьох місяців триває розгляд Кропивницькою районною радою листа міської ради від 11.11.2024 р. №04-13/1539/24, в якому йдеться про передачу КНП «Бобринецька лікарня» Бобринецької міської ради рентгенапарата, спеціально придбаного з такою метою комунальним некомерційним підприємством Кропивницької районної ради «Кропивницька центральна районна лікарня» у 2024 році за рахунок коштів районного бюджету.
Враховуючи гостроту порушених питань у сфері охорони здоровʼя обох громад, а саме: щодо передачі коштів у вигляді міжбюджетного трансферту до бюджету міської громади і нового рентгенапарату для КНП «Бобринецька лікарня», закликаю якнайшвидше надати відповіді на листи міської ради від 17.01.2025 р. №04-13/99/01, від 11.11.2024 р. №04-13/1539/24 та припинити невизначеність, яка порушує права міської громади» [кінець цитати].
Станом на 03.04.2025 р. Кропивницька районна рада не надала будь-яких відповідей на три звернення Бобринецької міської ради, що містяться у листах від 11.11.2024, від 17.01.2025, від 25.02.2025.
Питання передачі КНП «Бобринецька лікарня» пересувного рентгенапарату не вирішила.
У підсумку складається враження, що ініціатива Кетрисанівської сільської ради щодо пересувного рентгенапарату від самого початку передбачала його придбання для КНП «Кропивницька ЦРЛ».
Придбання за рахунок коштів Кетрисанівської сільської ради пересувного рентгенапарату для КНП «Кропивницька ЦРЛ» жодним чином не стосується поліпшення якості і доступності медичних послуг жителям Бобринецької міської і Кетрисанівської сільської територіальних громад, які надаються КНП «Бобринецька лікарня».
Відтак, податки жителів Кетрисанівської громади, які лікуються у медичному закладі Бобринецької громади, спрямували на покращення матеріальної бази Кропивницької районної лікарні (не плутати її з Кіровоградською обласною лікарнею Кіровоградської обласної ради, адже жителі двох громад навряд чи знають, де знаходиться Кропивницька районна лікарня).
Нагадуємо, що окрім субвенції на придбання пересувного рентгенапарату у розмірі 2,79 млн. грн., Кетрисанівською сільською радою було надано субвенцію Кропивницькій районній раді у сумі 300 тис. грн.
Кропивницька районна рада на сьогоднішній день також не розглядає питання передачі приміщень, розташованих на території міста Бобринець.
По цьому питанню Бобринецька міська рада проінформує додатково.