Радон - причина розвитку раку легенів
Радон є другою за значимістю причиною розвитку раку легенів у багатьох країнах. За оцінками експертів ВООЗ, радон викликає від 3% до 14% всіх випадків раку легенів в залежності від середнього рівня концентрації радону в повітрі в різних країнах.
Чим нижче рівень концентрації радону в будинку, тим менше ризик, так як пороговий рівень, нижче якого вплив радону не представляє небезпеки, невідомий.
Що таке радон?
Радон є хімічно інертним природним радіоактивним газом, не має запаху, кольору і смаку. Він утворюється в процесі природного радіоактивного розпаду урану, який виявляється в кам'яних породах і ґрунті. Радон може також бути присутнім у воді.
Радон легко виділяється з грунту в повітря, де він розпадається на недовговічні продукти, звані дочірніми продуктами радону. При розпаді ці дочірні продукти радону виділяють радіоактивні альфа-частинки і прикріплюються до аерозолів, порошинок і інших часточок, що містяться в повітрі. Коли ми дихаємо, дочірні продукти радону осідають в клітинах, що вистилають дихальні шляхи, де альфа-частинки можуть пошкодити ДНК і потенційно привести до розвитку раку легенів.
Рівні концентрації радону у відкритому повітрі зазвичай дуже низькі. Середній рівень концентрації радону у відкритому повітрі коливається від 5 до 15 Бк/м3. Усередині приміщень рівні концентрації радону вищі, а найвищі рівні відзначаються в таких місцях, як рудники, печери та водолікарні.
Вплив радону на здоров'я
У багатьох країнах радон є другою за значимістю причиною розвитку раку легенів після куріння. Частка випадків раку легенів, викликаних радоном, оцінюється від 3% до 14%. Значні наслідки для здоров'я спостерігаються серед працівників уранових рудників, що піддаються впливу радону у високих концентраціях. Однак дослідження, проведені в Європі, Північній Америці та Китаї, підтвердили, що низькі рівні концентрації радону, такі як рівні в будинках, також представляють ризики для здоров'я і значною мірою сприяють захворюваності раком легенів у всьому світі.
При зростанні концентрації радону на 100 Бк/м3 ризик розвитку раку легенів збільшується на 16%. Ймовірність того, що радон призведе до розвитку раку легенів, у курців значно вище.
Радон у будинках
Більшість людей піддається найбільшому впливу радону в будинках. Концентрація радону в повітрі в будинках залежить від таких аспектів, як:
- кількість урану, що міститься в каменях і грунті під будинком;
- шляхи проникнення радону в будинок;
- рівень обміну між повітрям всередині приміщень і зовнішнім повітрям, який залежить від конструкції будинку, застосовування практики провітрювання та герметичності вікон.
Радон проникає в будинки через:
- тріщини в бетоні в місцях з'єднання підлоги і стін;
- щілини в підлогах;
- невеликі пори в стінах з пустотілих блоків;
- стічні та дренажні труби.
Рівні концентрації радону зазвичай вищі в підвалах, льохах і інших приміщеннях, що прилягають до грунту.
Зниження концентрації радону в будинках
Рівні концентрації радону можна знизити шляхом:
- поліпшення вентиляції будинку;
- запобігання проникнення радону з підвальних приміщень у житлові кімнати;
- посилення вентиляції під підлогою;
- установка системи для видалення радону в підвальних приміщеннях;
- герметизації підлоги і стін;
- установка системи з позитивним тиском або вентиляційної системи.
При будівництві нових будинків необхідно враховувати радоноопасність, особливо в районах з високою концентрацією радону. Досвід показує, що пасивні системи зниження концентрації радону здатні знизити рівень концентрації радону всередині приміщень на 50%, а за наявності спеціальних вентиляторів рівні радону можна знизити ще більше.