Бобринецька міська територіальна громада

Кіровоградська область, Кропивницький район

Що потрібно знати бджолярам аби захистити бджіл від отруєння пестицидами

Дата: 21.02.2020 13:17
Кількість переглядів: 615

Пасічникування - досить важка і клопітка робота, задля досягнення певного результату потрібно пройти шлях далеко не один рік, і на цьому шляху трапляється безліч різноманітних перешкод. Одним із найбільших каменів спотикання на шляху пасічників є отруєння бджіл пестицидами (хімічний токсикоз). 

Медоносна бджола є одним з представників тваринного світу, яка дуже чутливо реагує на всі зміни умов навколишнього середовища.

В сільському та лісовому господарствах для  боротьби з бурянами та шкідниками рослин досить інтенсивно використовуються різні хімічні засоби. Неконтрольоване застосування пестицидів, особливо на медоносних культурах, призводить до масової загибелі бджіл. 

Фізичні і юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, згідно Закону України «Про бджільництво», зобов‘язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до          10 кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

 

Що потрібно знати бджолярам!

пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ, не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попереджають про обробку пестицидами. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. Рекомендується також інформувати жителів населених пунктів, прилеглих до полів, які будуть оброблятись пестицидами, про проведення даних видів робіт шляхом розміщення оголошень на дошках об’яв у громадських місцях  (біля магазинів, зупинок транспорту тощо);

  у період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи;

пасіка підлягає реєстрації за місцем проживання фізичної особи у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики. Розміщення пасік на земельних ділянках інших власників або користувачів здійснюється за їх згодою. Після отримання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні отрутохімікату;

обробки проводять у ранкові або вечірні (нічні) години у період відсутності льоту бджіл;

не допускається обробка квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл;

необхідно враховувати, що в період застосування пестицидів на полях, де відсутні медоноси, в радіусі 10 км можуть перебувати квітучі дикорослі рослин (різнотрав’я, акації, липи тощо) до яких можуть перелітати бджоли через поля, які обробляються. Тому можливий ризик отруєння бджіл від обробітку угідь, що межують з квітучими дикорослими рослинами, необхідно враховувати;

  власникам пасік бджолосімей, що перевозяться, видається у  встановленому  порядку  ветеринарне свідоцтво за формою № 1-вет (при перевезенні у межах адміністративного району - довідка),  яке підтверджує  благополуччя  пасік  і  місць їх вивозу щодо заразних хвороб бджіл; 

після прибуття в район медозбору для запилення бджоляр зобов'язаний  пред'явити  в  орган державної ветеринарної медицини району (міста)  ветеринарне  свідоцтво  і   ветеринарно-санітарний паспорт пасіки;

про захворювання або загибель бджолиних сімей бджолярі незалежно від форми власності пасік зобов’язані негайно повідомити фахівця ветеринарної медицини, який обслуговує господарство (населений пункт).

 

У випадку загибелі бджолиних сімей бджолярі, незалежно від форми власності пасік зобов‘язані негайно повідомити фахівця ветеринарної медицини, який обслуговує господарство (населений пункт) та місцеву владу. В день отруєння, але не пізніше наступного, комісійно проводиться огляд усіх бджолиних сімей, встановлюються причини захворювання.

Для уточнення діагнозу  в лабораторію ветеринарної медицини направляється на дослідження запакований і опечатаний патологічний матеріал відповідно до «Правил відбору зразків». Одночасно з пат матеріалом надсилаються контрольні проби від клінічно здорових бджолиних сімей.

У лабораторії матеріал приймається лише при наявності супровідного листа за підписом спеціаліста ветеринарної медицини, акту комісійного обстеження, підписаного всіма членами комісії і завіреного печаткою. В акті повинно бути зазначено найменування препарату, який використовувався для обробки, дата обробки, відстань від місця знаходження вуликів, кількість загиблих бджолосімей тощо.

Згідно Закону України «Про бджільництво» (ст. 38) порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь